Vi hittar er framtid

28 år

Sedan lanseringen av det första högkvalitativa magasinet för studenter: Studentmagasinet. Med tiden korsades öden för att skapa en av Sveriges verkliga experter på marknadsföring mot studenter och Young professionals.

1 286

Kunder i alla storlekar och former. Från världsberömda lärosäten till mindre utbildare. Från multinationella Fortune 500-företag till startups. Oavsett storlek hjälper Studentmedia till med att hitta framtida elever och talanger.

Miljoner

Personer som kommit i kontakt med oss och i många fall hittat en passande utbildning, praktikplats, eller ett traineeprogram. Eller, som helt enkelt lutat sig tillbaka med ett av våra magasin.

Vårt mål

Studentmedias mål är att vara det främsta mediahuset inom marknadsföring mot studenter och nyexaminerade.

Historia

Så blev dagens Studentmedia till – från ax till limpa.

1989

Studentmagasinet lanseras

2008

Utbildningssidan lanseras

2010

Chili förvärvas

2016

CareerOn förvärvar Studentmedia

2002

Piraja lanseras

2009

Trainee Search lanseras

2012

Piraja.se lanseras

Medarbetare

Martin Kagstedt

Account Manager, övergripande ansvar Utbildningssidan

martin.kagstedt@studentmedia.se

08 120 359 09

Tobias Estlind

Senior Account Manager, övergripande ansvar Piraja.

tobias.estlind@studentmedia.se

08 120 359 03

Viktor Johnson

Account Manager, övergripande ansvar Piraja.se

viktor.johnson@studentmedia.se

08-120 359 08

Albin Johansson

Account Manager, övergripande ansvar Chili

albin.johansson@studentmedia.se

08-120 359 07

Ikram Kharchi

Systemutvecklare

ikram.kharchi@studentmedia.se

Emma Lundborg

Webbtraffic

emma.lundborg@studentmedia.se

Felicia Del Treppo

Webbredaktör

felicia.deltreppo@studentmedia.se

08-120 359 03

Kent Lakso & Tina Gardsten

Kent: Creative Director & Tina: Chefredaktör

kent@happyelephantproductions.se

tina@happyelephantproductions.se

Gimli

Vaktmästare

Gimli@studentmedia.se

Christian Ledel

Ansvarig utgivare

christian.ledel@studentmedia.se

08-120 359 00

Eva Nelson

Office Manager

eva.nelson@studentmedia.se

08-120 359 00

Roger Hero

VD

roger.hero@studentmedia.se

08-120 359 00